VRF Klima Sistem sayesinde özellikle taze hava ve egzoz ihtiyacının bulunduğu geniş ve kalabalık mekanlara sıklıkla uygulanan klima santrallerini beslemek de mümkündür. DX serpantin olarak adlandırılan ve bilindik sulu batarya sisteminden farklı olarak serpantin içerisinde su yerine gaz dolaştırılarak ısıtma ve soğutma yapabilen bu sistem sayesinde, su soğutma grubu ve kazan için ayırmak zorunda olduğumuz geniş alanlardan da tasarruf etmek mümkündür. Sistem basit olarak DX serpantin , VRF dış ünitesi, klima santrali ve bunların arasındaki uyumlu çalışmayı sağlayacak bir otomasyon panelinden oluşmaktadır.

VRF Klima Santralleri
Hücre Yapısı:

Hücreler modüler tipte imal edilmekte olup, istenildiğinde demonte vaziyette sevk edilebilmektedir. Hücrelerin birbirine montajı içten, civatalarla yapılmaktadır. Hücre araları birleşim yüzeylerinde neoprene esaslı sızdırmazlık contası kullanılmaktadır. Servis kapakları; menteşe, klips veya kapı kolu kullanılarak imal edilmektedir. Bu malzemeler korozyana dayanıklı yapıdadır. Gerektiğinde hücrelerin servis kapakları üzerinde gözetleme camı, start – stop butonu, kapı switchi ve içeride de aydınlatma armatürü bulunmaktadır. Cihazın üzerinde teknik özelliklerin belirtildiği etiketler bulunmaktadır. Hücreler 2500 Pa basınca dayanıklı olup, bu basınç altında sızdırmazlık sağlayacak şekilde dizayn edilmiştir.

Karkas:

Özel alüminyum profil veya isteğe bağlı eloksallı alüminyum profil karkas kullanılarak imal edilmektedir.1.000 – 15.000 m³/h kapasiteye kadar olan cihazlar için 40’lık karkas plastik köşe; 15.000 m³/h kapasiteden büyük cihazlarda ise 50’lik karkas ve alüminyum döküm köşe parçaları kullanılmaktadır. Karkaslar, minimum 2 mm et kalınlığında alüminyum profillerden oluşmaktadır.

Paneller:

Tüm paneller çift cidarlı sandwich yapıda imal edilmektedir. İç saç kalınlığı standart olup 0,60 mm’dir. Dış saç kalınlığı standart büyüklüğüne göre değişmektedir. Standart olarak panellerin dış yüzeyi PVC kaplı galvaniz saç kullanılarak imal edilmektedir. Ayrıca elektrostatik toz boyalı paneller de yapılabilmektedir. İzolasyon için, kapasiteye göre 20 – 25 mm kalınlığında poliüretan enjekte edilmekte veya uygun kalınlıkta taş yönü kullanılmaktadır.

Fanlar:

Ön eğik, sık kanatlı ithal NICOTRA marka AT ve ADH serilerinden; geriye eğik seyrek kanatlı olarak da NICOTRA marka RDH serisi fanlar kullanılmaktadır. Fan ve mili dinamik balanslanmış haldedir.Mil iki rulman üzerinde yataklanmış vaziyettedir. Elektrik ve fan motoru tek bir kaide üzerinde bulunmaktadır .Fan kaidesinin hücreye montajı, titreşim önleyici lastik takozlarla yapılmaktadır. Fan üfleme ağzının hücreye montajında ise titreşim önleyici flexible körük (connector) kullanılmaktadır.

Elektrik Motorları:

Standart olarak trifaze motor kullanılmaktadır.(380 V – 50Hz) İstaenildiği takdirde, monofaze motor kullanılabilmektedir. Motorlar IP54 veya IP55 koruma sınıflıdır. İstenildiğinde motorlar çift devirli kullanılabilmektedir.

Tahrik Mekanizması:

Tahrik sistemi kayış- kasnak mekanizmalıdır. Kayışlar dar V kayıştır. Kasnaklar konik sıkma burçlu ve dökümdür. DIN 2211, TS 148 standartlarına uygundur.

Eşanjörler:

Isıtma ve soğutma eşanjörleri bakır boru üzerine alüminyum lameller geçirilmiş elemanlardan oluşmaktadır. Kollektörler anti-corrosif boyalı çelik borudan yapılmaktadır. Eşanjörler cihaz içinde kızaklar üzerinde hareket edebilecek şekilde monte edilmektedir. Kollektör üzerinde hava alma purjörü takmak için manşon bulunmaktadır. İsteğe bağlı olarak sıcak daldırma galvanizli çelik boru-çelik kanatlı olarak imal edilebilmektedir. Soğutucu eşanjörler; direkt ekspansiyonlu bakır boru, alüminyum kanatlı olarak üretilir. Freon gazının iyi bir şekilde buharlaşmasını sağlayacak freon distribütörü ve kapileri borusu içerir. Eşanjörler asgari 12 atmosfer hidrolik basınç testine tabi tutulur.

Damla Tutucu ve Yoğuşma Tavası:

Soğutucu eşanjörlerde hava geçiş hızına göre PVC veya alüminyum kanatlı damla tutucu kullanılmaktadır. Damla tutucu kanatları max. su tutacak şekilde dizayn edilmiş olup kızaklı şekilde cihaz dışına alınabilmektedir.1,5 mm kalınlıkta galvaniz veya isteğe bağlı paslanmaz saçtan mamül yoğuşma tavası eşanjör ve damla tutucuyu birlikte içine alacak boyuttadır.

Nemlendirici:

Buharlı ve sulu tip nemlendirme yapılabilmektedir. Sulu tipte deflektör bölümü, su sirkülasyon düzeni, seperatör bölümü, sızdırmaz kontrol kapısı ve yeterli büyüklükte nemlendirme havuzu bulunmaktadır. Seperatör ve deflektör galvanizli saç, alüminyum profil ve PVC malzemeden yapılmaktadır.

Filtreler:

ASHRE standartlarına uygundur. Filtreler EU-2, EU-3, EU-4 normunda sentetik elyaf ; EU-5, KXV, EU-7, EU- 9 normunda torba ya da EU-13, EU-14 normunda hepa filtrelerdir.Sentetik filtreler, optimum hava hızında gerekli filtre yüzeyini sağlayacak şekilde ( V düzeninde) düzenlenmiştir. Standart filtre ünitesi sentetik filtreden yapılmıştır. Sentetik filtre elemanı, özel taşıyıcı kızaklar yolu ile kolayca çıkarılıp temizlenebilir. Torba ve hepa filtreler, sızdırmaz bir şekilde hücre içine monte edilmektedir. İstenildiğinde santral içinde koku tutucu aktif karbon panel filtreler kullanılmaktadır.

Karışım Hücresi ve Damperler:

Taze hava damperinden ve sentetik filtre elemanından oluşmaktadır. Damperler maksimum 6m/sn hava hızına göre seçilir. Damperler hem el hem de servomotor kumandasına uygun dizayn edilmektedir.

Egzost Hücresi:

El veya motor tahrikli, birbirine göre ters çalışır; iç hava ve egzost havası damperi içerir.

Susturucu:

Konstriksiyon itibariyle diğer hücrelerin özelliklerini taşır.İç bölmedeki ses yutucu plakalar; hava debisi, vantilatör tipi, kanat sayısı, yutulacak sesin frekansı ve şiddetine göre özel olarak dizayn edilir ve genellikle 10-20 cm’lik plaklardan oluşmaktadır. Galvaniz saçtan imal edilmiş bu plakaların içinde cam yünü veya taş yünü kullanılmaktadır.

Isı Geri Kazanım Ünitesi:

İthal alüminyum plakalı ve tamburlu tiptedir.

Fiyat Teklifi Almak İçin Tıklayın.
VRF Sistem Markalarımız
VRF Klima Hakkında Genel Bilgiler
VRF Klima Sistemi Ürünlerimiz